2017 m. Rugsėjo 16-17d. Kuliuose vyko pirmasis SOFIJOS festivalis - teatro, muzikos, literatūros, kino ir bendruomeniškumo šventė, kurios ašis - Kuliuose svarbų savo gyvenimo tarpsnį gyvenusi išskirtinė kūrybinė asmenybė - rašytoja, dramaturgė, visuomenės veikėja, pedagogė, moterų judėjimo skatintoja Sofija Čiurlionienė – Kymantaitė.
Tarptautinis Sofijos festivalis Kulių miestelyje Plungės rajone 2023m. vasarą (liepos 1-9 dienomis) vyko 7-ą kartą. Festivalis pavadintas rašytojos, visuomenės veikėjos Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės vardu, prisimenant iškilios asmenybės gyvenimo Kuliuose etapą – šiame Žemaitijos miestelyje jaunoji Sofija Kymantaitė gyveno būdama paauglė, mokėsi lietuvių kalbos, bendravo su tuo pačiu metu Kuliuose dirbusiu ir knygnešystės tinklu besirūpinusiu kunigu Juozu Tumu Vaižgantu.
Per septynerius veiklos metus Sofijos festivalis visame regione įsitvirtino kaip nuosekliai profesionalią tarptautinę kultūrą puoselėjantis kultūros įvykis. Festivalio rengėjams svarbu ne tik paruošti patrauklią savaitės renginių programą, bet ir užtikrinti kultūrinės veiklos tęstinumą, formuoti kultūros vartojimo įpročius nuo centrinių miestų nutolusiose vietovėse. Nuo 2017 metų Lietuvos ir pasaulio kūrėjams Kuliai tapo vieta ne tik pristatyti savo darbus festivalio renginių programoje – miestelis pasitarnavo ir kaip rami, atvira, įgalinanti erdvė čia pat kurti scenos meno pastatymus, instaliacijas, vizualiojo meno kūrinius, užsiimti skulptūra, apmąstyti ir įgyvendinti įvietinto meno projektus.
Nuo 2020 metų festivalis tapo tarptautiniu – Kuliuose lankėsi ir čia erdvę kūrybos procesui ir jo rezultatų eksponavimui rado menininkai, dailininkai, muzikantai, choreografai iš Lenkijos, Turkijos, Karibų salų, Prancūzijos, Čekijos, Portugalijos, Norvegijos, Japonijos. Užmegztos tvirtos ir tvarios draugystės su Čiurlionio namais Vilniuje ir jų vadovu, pianistu Roku Zubovu, vyko glaudus ir kūrybingas bendradarbiavimas su Plungės miesto savivaldybe, Kuliai tapo svarbia vieta savo kūrybą pristatyti nepriklausomiems Klaipėdos jaunimo teatro ir „Taško teatro“ kolektyvams, čia įsimintiną ir Lietuvos teatro kritikų įvertintą spektaklį „Įstrigę“ sukūrė Europos teatro arenoje puikiai žinomas, tarptautiniuose festivaliuose apdovanotas vengrų režisierius Arpadas Schillingas.
Festivalio rengėjai per šiuos metus įsitikino, kad kruopščiai apgalvota renginių programa nėra skirta ir įdomi vien tik Kulių miestelio gyventojams – itin reikšmingą festivalio svečių dalį sudarė lankytojai iš viso vakarų Lietuvos regiono. Nuolatiniais festivalio renginių lankytojais tapo Telšių, Plungės, Klaipėdos, Vilniaus ir kitų miestų gyventojai. Festivalio dėka Kuliai svečiams tapo įdomūs ne tik tą liepos mėnesio savaitę, kai vykdavo intensyvi renginių programa. Aplankyti Kulius pasidarė smalsu bet kuriuo metu – prie to prisidėjo stipri ir kryptinga komunikacija apie miestelio istoriją ir čia gyvenusias iškilias Lietuvos asmenybes, taip pat nuolatinę vietą Kuliuose radusios išskirtinės įvietinto meno skulptūros, įprasminusios viešąsias miestelio erdves – skulptoriaus Mykolo Saukos kūriniai „Suolelis Sofijai“, „Vaikas ir citrina“ ir „Tekstūra“, Danieliaus Sodeikos „Vaižganto akiniai“, japonų garso menininko Tomoo Nagai muzikos instrumento instaliacija „Lizdo atgarsis“, keramiko, scenografo Jono Arčikausko „100 paukščių“ ir kitos.
2023 metai festivaliui buvo ne mažiau sėkmingi – apmąstyta ir išpildyta plataus spektro kultūros renginių programa, Kuliuose apsilankė nacionaliniu ir tarptautiniu mastu pripažinti menininkai, vėl sulaukta žiūrovų iš viso regiono. Tačiau svarbiausias praėjusio festivalio įvykis – Kuliuose duris atvėrusi nauja bendruomenės ir kultūros erdvė „Kultūros virenė“. Tai kultūros paveldo registrui priklausantis, autentiškai rekonstruotas XVIII a. mūrinis pastatas, pastaruosius metus apleistas, bet per miestelio istoriją turėjęs įvairių paskirčių – ir sandėliavimo, ir elektros pastotės, vienu metu čia veikė pieninė, vėliau – valgykla. Sofijos festivalio organizatorių ir Kulių bendruomenės narių įžvelgtas pastato potencialas šiandien jau tapo realybe – pastatas liepos mėnesį duris atvėrė rekonstruotas ir pritaikytas bendruomenės reikmėms išsaugant išskirtinę arkinę vidinių erdvių architektūrą.
Festivalio organizatorius - viešoji įstaiga „Domus alba”.
Lietuvos Kultūros tarybos ir Plungės raj. suteikia dalinę finansinę paramą tęstiniam SOFIJOS festivaliui Kuliuose. 2023 m. festivalį dalinai finansavo ir EEE ir Norvegijos finansinių mechanizmų programa "Kultūra".